Jediným císařským hradem na našem území je hrad v Chebu. Chrání ho městské opevnění i Mlýnská věž

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mlýnská věž - pohled od řeky

O tom, že je hrad Cheb na samém západě Čech v mnoha směrech unikátní, není nejmenších pochyb. Další stavby podobného typu se nacházejí až na území dnešního Německa a severní Itálie. O jeho výjimečnosti vypovídá i bohatá historie a řada poutavých příběhů a pověstí.

 

 

 

Hradní komnaty tu obýval například římský král a císař Fridrich Barbarossa, český král Jiří z Poděbrad nebo císař Karel IV. Hrad Cheb byl významným obranným bodem na tehdejší hranici. Tomu muselo odpovídat i jeho opevnění, jehož součástí byla od 13. století i tak zvaná Mlýnská věž.

Tato třípatrová obranná stavba byla vybudována v rámci rozšiřování a zesilování městských hradeb, které následovalo po husitských válkách. Když v 19. století přestala pevnost sloužit svému účelu, byla věž upravena pro bydlení. Později pak spolu s celým hradem dlouhá léta chátrala.

Na rozdíl od dalších částí hradu se ji však během rozsáhlé rekonstrukce v roce 2009 podařilo zachránit a dnes tak představuje nejlépe zachovalou součást pozdně středověkého opevnění města Chebu.

Ve věži je v současnosti umístěna výstava historických kostýmů mapující vývoj oblékání a módy od 9. do 18. století. Sbírka obsahuje celkem devět kostýmů. Ve spodním patře vás uvítají postavy ve středověkém dobovém oděvu - měšťanský pár z 15. století a dvorní dáma s dvořanem z období Karla IV.

V mezipatře se nacházejí nejstarší kostýmy z doby, kdy na místě chebského hradu stávalo slovanské hradiště – jsou tu tedy německý kolonista a slovanská osadnice. A v nejvyšším patře Mlýnské věže jsou k vidění poslední tři kostýmy. Vedle skromnějšího oděvu žoldnéře z období třicetileté války se vyjímají mnohem honosnější a zdobenější kostýmy barokní dámy a jejího kavalíra.

Když už do hradu zavítáte, určitě nevynechejte ani kasematy. Speciální prostory, které chránili hradní stráž před nepřátelskou palbou. Dnes je zde expozice prezentující historický vývoj útrpného práva a trestu smrti. Kromě funkční gilotiny tu najdete třeba i španělskou garotu, šibenici, skřipec nebo kládu.

Neméně zajímavá je i hradní zbrojnice s unikátní kolekcí palných i chladných zbraní. Sbírka obsahuje čtyřicet plně funkčních zbraní a v takovém rozsahu je ojedinělá. Velkému zájmu se těší také obří obléhací prak zvaný trebuchet. Ten prý dokázal vrhnout šedesátikilový kámen do vzdálenosti až 400 metrů.

Chebský hrad je otevřený celoročně. V zimních měsících ovšem počítejte s omezeným vstupem pouze do jeho exteriérů a to jen o víkendech, za to však zcela zdarma. I tak je ale co objevovat. Od dubna jsou pak přístupné i všechny interiéry.