Jan Vyčítal. Ten, který nikdy nepadl až na dno

15. listopad 2021

Battle Dress byla ve Spojených státech standardní polní uniforma, která byla používána v boji. Ve svých necelých šestnácti letech ji poprvé oblékl i Jan Vyčítal, kterého na čundr vzal jeho starší bratr.

„Protože jsem se narodil za války, je logické, že se mými hrdiny stali mimo Rychlých šípů i Čechoslováci, kteří se k nám vraceli po válce na křídlech s barevným kruhem RAF nebo na vozidlech, která měla v pásech možná ještě zrnka tobruckých písků. Když mě můj táta jednou vzal do krypty cyrilometodějského kostela v Resslově ulici v Praze, ještě můj zájem o průběh války a osudy jednotlivých bojovníků mnohonásobně podpořil“, vzpomínal český kreslíř, zpěvák a textař Jan Vyčítal.

Po více než jeho padesátileté textařské činnosti můžeme říci, že nikdy neklesl pod hranici vkusu. Jeho texty, vonící romantikou i battledresy, se nikdy nepodbízely. Patřil mezi zasloužilé průkopníky české country music.

Byli tři – on, kytarista Josef Šimek a banjista Marko Čermák. V roce 1965 se rozhodli, že založí skupinu Greenhorns, pro kterou začal Jan Vyčítal psát texty. Nad jejich tvořením prožil spoustu šťastných dní a nocí svého života. Říkal, že ani když mu bylo nejhůř, nepadl prý až na dno. Duchovní posilou mu totiž vždycky byly jeho životní vzory – zahraniční letci, výsadkáři, hrdinové odboje. Zpívá o nich v písničkách, které mají rysy westernu a nechybí v nich odvaha, zrada a boj proti přesile. Vytvořil vlastní specialitu – eastern, do country vložil texty s tématikou druhé světové války.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio