Jan Sojka: Noční běžec. Příběh rozpadu jednoho manželství

8. leden 2022

Zaposlouchejte se do vyprávění o muži, kterému se rozpadlo manželství a on svým dvěma malým synům neumí vysvělit, proč už nežije s jejich maminkou a neumí to pořádně vysvětlit ani sám sobě.

Účinkuje: Michal Štěrba
Napsal: Jan Sojka
Dramaturgie: Dominik Mačas
Režie: Vít Malota
Natočeno: v Českém rozhlase Plzeň 2021

Povídka vypráví o nočních útěcích před nespavostí a vzpomínkami. Táta dvou dětí musí běhat. Nohy, paže, plíce musí pracovat, musí cítit bolest ve stehnech a v lýtkách, potřebuje vyhnat pot na povrch svého těla, potřebuje vypnout mozek nebo ho aspoň utlumit...

Jan Sojka (1973) je plzeňský básník, prozaik a také středoškolský učitel. Vystudoval Pedagogickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni obor bohemistika – historie. V roce 1994 spoluzaložil Antidivadlo, nonkonformní literárně dramatickou scénu, kde vystupoval jako herec a také se podílel na přípravě divadelních textů a skečí. Soubor aktivně působil do roku 2014.

Jan Sojka

Jan Sojka vydal několik básnických sbírek, na svém kontě má například novelu Podzimní lidé, Povídky o lovcích a venuších, román ze školního prostřední s názvem Učitel je ve třídě sám.

Povídka Noční běžec vyšla v knížce Rodina a jiné regály (Host 2020). Texty, které v najdeme, vznikly v první polovině roku 2020, tedy na začátku koronavirové pandemie. Koronavirus a vynucená karanténa se v jednotlivých příbězích objevují, ale ne nijak násilně a prvoplánově. Spíš jako něco, co dostalo lidi do situací, které dosud neznali, a začínají bilancovat a možná i přehodnocovat své dosavadní životní jistoty.

autor: Martina Toušková | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...