Jak se správně starat o šperky? Stříbro dejte do mouky, zlato do mléka, na bižuterii použijte ocet

Nosíte stříbro, zlato nebo obyčejnou bižuterii? Šperky k ženám zkrátka patří. A tak bychom měly vědět, jak se o ně postarat. 

Stříbro uložte do mouky, tam nezčerná. Můžete ho také zabalit do alobalu. Pokud už ale zčernalo, zkuste ho vyčistit pastou na zuby.

Zlato ukládejte do hedvábného papíru. Bude se krásně lesknout, když ho namočíte do vlažného mléka.

Zapomenout nesmíme ani perly. Ty se musí často nosit, aby svůj lesk neztratily. Když už vám zažloutnou, stačí je ponořit na pár minut do vinného octa a budou zase jako nové.

A na závěr ještě bižuterie. Omývejte ji v octové vodě a čistěte práškem do pečiva. Když se o ni budete správně starat, bude vás zdobit celá léta.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.