Jak se bavili lidé za časů monarchie, ukazují staré fotografie v chebské Galerii 4

4. říjen 2021 10:05
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výstava historických fotografií Monarchie se baví připravená ve spolupráci s Pavlem Scheuflerem

Chebská Galerie 4 ukazuje na historických snímcích, jak se veselili Češi za časů Rakouska-Uherska. Výstavu nazvanou Monarchie se baví připravil historik fotografie Pavel Scheufler.

„Výstava ukazuje nejčastější formy zábavy v prvních osmdesáti letech fotografování. Všechny snímky vznikly do roku 1918. Jsou ze sbírky, kterou vlastním a kterou zakládal už můj dědeček,“ uvedl Scheufler.  

Návštěvníci galerie uvidí záběry z velkých oslav, například pražské Jubilejní výstavy v roce 1891, návštěvu císaře Františka Josefa I., záběry z plováren, členy různých spolků. Vidět jsou také živé obrazy v Národním divadle nebo fotografie z rodinných oslav. Součástí expozice je i několik vtipů spojených s fotografy a fotografováním. 

„Fotografové se netěšili přízni malířů a grafiků, protože se obávali, a částečně oprávněně, že jim ubírají práci. Mnohdy fotografy zpodobňovali jako opičáky,“ usmíval se Pavel Scheufler u jedné z dobových kreseb.    

autor: Josef Šorfa
Spustit audio