Jáchymov hostí festival Řetízkárna, který oživuje paměť uranových lágrů
V Jáchymově se od 30. května do 1. června koná třetí ročník festivalu Řetízkárna. Kulturní akce připomíná osudy politických vězňů z jáchymovských lágrů a usiluje o záchranu chátrající důlní šatny z padesátých let. Hlavní poselství i program festivalu přibližuje Tomáš Bouška ze spolku Političtí vězni.cz.
Čtěte také
Bývalá důlní šatna Řetízkárna, která sloužila vězňům v uranovém lágru Rovnost, se stává dějištěm jedinečné kulturní akce. Festival si klade za cíl oživit vzpomínky na těžké časy komunistického režimu, ale také upozornit na významnou industriální památku, která dlouho chátrala a byla veřejnosti téměř neznámá. Akce propojuje historii s uměním i vzděláváním.
Jedním z vrcholů programu bude uvedení divadelní hry Játra od Jiřího Stránského přímo v ruině památky. Hru režisérky Josefíny Formanové přiveze renomované Dejvické divadlo. Inscenace bude unikátní lokalitou, ale i tím, že půjde o první uvedení mimo divadelní prostředí, což umocní autentický zážitek a hlubší spojení s tematikou díla.
Do místa utrpení se vrací i pamětníci
Symbolickým vrcholem festivalu bude účast Františka Vyndala, 102letého pamětníka a posledního žijícího mukla, který se na stavbě Řetízkárny v roce 1956 osobně podílel. Jeho přítomnost dodává akci silný emocionální náboj a připomíná skutečné lidské příběhy za nepropustnými zdmi. Festival tak připomíná hrůzy komunistického režimu a nabízí prostor k zamyšlení a dialogu.
Součástí festivalu budou také koncerty, diskuze s pamětníky, workshopy pro děti i jarmark regionálních organizací s místní kulturou a tradicemi. Nedělní program pak uzavře ekumenická bohoslužba a panelová debata o odkazu svobody a demokracie, reflektující současné společenské výzvy a připomínající hodnoty, za které mnozí v minulosti bojovali.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.