Hospodářská komora bije na poplach: Chebsko si nemůže dovolit přijít o porodnici
Krajská hospodářská komora se oficiálně obrátila na vedení Karlovarského kraje. Důvodem je žádost o aktivní podporu a zachování porodnického oddělení chebské nemocnice.
Komora upozorňuje, že případné omezení porodnice není pouze otázkou zdravotnictví, ale také dostupnosti veřejných služeb, stability pracovního trhu a schopnosti Chebska přilákat a udržet mladé rodiny. Výzva přichází v době, kdy se v okrese očekává další hospodářský rozvoj a vznik nových pracovních míst.
Čtěte také
„Chebská porodnice není jen samostatné zdravotnické oddělení. Pro mladé rodiny, zaměstnavatele i obce je to jeden ze signálů, zda má region jistotu a perspektivu. Pokud má Chebsko růst, potřebuje vedle investic a pracovních míst také dostupné veřejné služby, na které se lidé mohou spolehnout,“ uvedl předseda představenstva Krajské hospodářské komory Tomáš Linda.
„Chebsko stojí před obdobím, v němž lze očekávat další růst významu celého území. V horizontu příštích šesti let se v regionu předpokládá vznik až šesti tisíc nových pracovních míst. Tento vývoj nebude znamenat pouze větší počet pracovních příležitostí, ale také vyšší poptávku po bydlení, školách, školkách, dopravě, zdravotnictví a dalších službách, které ovlivňují kvalitu života,“ vysvětlil Linda.
Omezení porodnice by vyslalo špatný signál
Právě proto komora považuje za důležité, aby se o Chebsku neuvažovalo jako o území, kde lze veřejné služby dále omezovat. Případné uzavření nebo omezení porodnického oddělení by podle Hospodářské komory vyslalo směrem k místním lidem, firmám i nově příchozím rodinám opačný signál, než jaký Karlovarský kraj pro svůj rozvoj potřebuje.
Čtěte také
„Jde o to, aby se při rozhodování zohlednil celý dopad na území. Pokud chceme do Karlovarského kraje přivádět nové investice, stabilizovat pracovní trh a získávat nové obyvatelky a obyvatele, musíme současně garantovat dostupnost základních služeb v přiměřené vzdálenosti a kvalitě,“ doplnil Tomáš Linda.
Krajská hospodářská komora proto žádá Karlovarský kraj, aby využil svých možností jako vlastník i zřizovatel Karlovarské krajské nemocnice a aktivně jednal s ministerstvem zdravotnictví, zdravotními pojišťovnami a vedením nemocnice o zachování porodnického oddělení v Chebu.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Novinář Wollner omluvu nevysoudil. Tvrzení o šikaně a ‚mňoukání‘ mají podle soudu pravdivý základ
-
Český rozhlas a Česká televize vyhlásily výstražnou stávku. Projeví se také ve vysílání
-
Svobodu projevu máme, bezbřehá by být neměla, myslí si většina Čechů. Souhlasí s omezeními kvůli bezpečnosti
-
Služebním vozem do Dánska na MS v hokeji a řízení dvou aut naráz. Co předcházelo konci šéfa vyhlášené školy

