Hlavními tématy 16. setkání Baruvas byly diskriminace a rasismus

4. září 2022

Téměř 40 romských studentů se sešlo na 16. setkání Baruvas, které od roku 2016 pořádá organizace Romea. Týdenní letní škola nabízí studentům středních, vyšších a vysokých škol vzdělávají a motivační workshopy. Studenti se během setkání seznámí s projektem virtuální reality koncentračního tábora v Letech u Písku.

„Cílem setkání Baruvas je spojovat studenty středních, vyšších odborných a vysokých škol, pomáhat jim v síťování a získávání nových kontaktů. Obsahem letní školy bude soubor přednášek a volnočasových aktivit, které povedou k vytvoření multimediálních výstupů,“ říká o setkání manažer stipendijního programu pro romské středoškoláky a vysokoškoláky organizace Romea Štefan Balog.

Letošní téma studentského setkání Baruvas je diskriminace a rasismus v reálném i virtuálním světě.

„Studenti během týdne vytvořili několik mediálních výstupů zaměřených na téma rasismus, diskriminace, hate speech nebo nenávist k uprchlíkům. Následně jsme zvolili i náhled do virtuální reality koncentračního tábora v Letech u Písku, protože si myslíme, že to s tímto tématem souvisí a chtěli jsme, aby se studenti podívali do minulosti a zjistili, jak koncentrační tábor fungoval.“

Letošního setkání se zúčastnilo celkem 39 studentů – 11 vysokoškoláků a 28 středoškoláků.

„Mezi účastníky jsou letos jak úplní nováčci, tak zkušení matadoři, kteří se s námi na Baruvas podíleli už v minulosti. Jsem rád, že součástí realizačního týmu je letos i Robin Štrobach, bývalý stipendista a účastník setkání Baruvas. Nyní můj kolega, který se mnou Baruvas připravuje.“

Organizace dlouhodobě podporuje především romské studenty ze sociálně znevýhodněného prostředí. Podařilo se jich už podpořit více jak 400.

„Od roku 2016 se podařilo romskému stipendijnímu programu podpořit stipendiem více jak 400 studentů. Další stovky studentů získaly podporu v rámci vyučování, nákupu školních pomůcek nebo třeba mentoringu.“

Každoročně si o stipendium žádá více jak 150 romských studentů středních a vysokých škol.

„Letos se nám do stipendijního programu přihlásilo více jak 150 romských studentů. Nicméně podpořit budeme moci jen 80 z nich – 50 studentů středních škol, 5 studentů vyšších odborných škol a 25 studentů vysokých škol.“

„Mezi účastníky setkání najdeme budoucí právníky, lékaře, učitele, ekonomy nebo třeba chemiky.“

Jedním z nich je i Marcel Horvát, student Technické univerzity v Liberci.

„Jsem stipendistou od prvního ročníku gymnázia. Organizace Romea mi pomáhá různě – se zaplacením kolejného, různých kurzů, doučování nebo nákupem knih.“

Vedle nadací dlouhodobě podporují stipendijní program jednotliví dárci a soukromé firmy.

„Stipendijní program dlouhodobě podporuje například Nadace Albatros, Bader Philanthropies, nadace SOVA, firmy nebo drobní dárci, kteří přispívají přes platformu Darujme.cz.“

Studenti si mohou ročně zažádat o 14 až 25 tisíc korun v závislosti na typu studia.

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Související