Historicky první referendum v Ostrově bude v únoru. Lidé rozhodnou o výšce haly v areálu bývalé Škodovky

18. leden 2022

Referendum o výšce skladovací haly v Ostrově na Karlovarsku se bude konat v novém termínu 18. února. Rozhodli o tom zastupitelé na mimořádném zasedání.

Původně se první referendum města mělo konat už 10. prosince, nakonec se ale kvůli nouzovému stavu odložilo. Podle zákona o místním referendu se totiž referenda po dobu nouzového stavu nekonají.

Lidé v historicky prvním referendu města budou hlasovat v únoru o změně územního plánu, která má umožnit výrazné navýšení jedné z připravovaných hal v průmyslové zóně v areálu bývalé Škodovky. O navýšení požádala společnost Panattoni, která už jednu halu v bývalém areálu Škody Ostrov staví.

Čtěte také

Navrhovaná hala má stavební povolení na 15 metrů výšky, kvůli zvažované změně technologií ji chce soukromý investor zvýšit proti původnímu projektu na 22,5 metru. Navýšení vyžaduje změnu územního plánu, kterou schvaluje zastupitelstvo. Část obyvatel se záměrem ale zásadně nesouhlasí.

Odpůrci poukazují například na možné zvýšení dopravy i na to, že do hal, které Panattoni staví, přijedou pracovat agenturní pracovníci ze zahraničí, kteří pak budou mít vliv na zvýšení kriminality ve městě. Hala by mohla podle některých i překážet nedaleké Rudé věži smrti, což je památka zapsaná na seznamu UNESCO.

V Ostrově žije asi 14.000 oprávněných voličů. Aby bylo referendum platné, musí v něm podle zákona hlasovat aspoň 35 procent voličů, což je v případě Ostrova přibližně 4800 lidí. Závazné je v případě, že konkrétní odpověď označí nadpoloviční většina hlasujících v referendu a zároveň nejméně 25 procent všech voličů, což je 3300 obyvatel.

Hlasovat bude možné od 12:00 do 22:00. Celkové náklady na referendum by se měly pohybovat kolem 400.000 korun.

autoři: Ivana Sedláčková , nkr | zdroje: Český rozhlas Karlovy Vary , ČTK
Spustit audio