Geniální houslista a pedagog Otakar Ševčík měl od mládí problémy s očima. Bolest přemáhal prací a cigaretami

Houslista a geniální pedagog, který svou dokonale propracovanou metodikou ovlivnil řadu světových houslových virtuózů – jeho žáky byli mimo jiné Jan Kubelík nebo Jaroslav Kocian – ale i generace dětí, které se svými skřipkami ve futrálcích míří do hudebních škol.

Nad „Ševčíkem“ často roní slzy – a nejsou to slzy štěstí. Houslovou hru vyučoval po celém světě, dlouhá léta působil v Charkově a v Kyjevě. Pak se natrvalo usadil v Písku, kde ho vyhledávaly stovky žáků.

Byl prý velmi uzavřený a o svém soukromí nemluvil, proto je jeho osobní život dodnes obestřený tajemstvím. Od mládí měl problémy s očima. Levé oko měl o poznání větší než pravé a často ho bolelo. Houslista přemáhal přetrvávající bolest prací a cigaretami (denně vykouřil i stovku), oči kryl tmavými brýlemi a na fotografiích se dával zabírat z pravého profilu.

Miloval přírodu a byl vášnivým turistou. Žil sám a asketicky, domácnost mu vedla sestra. Otakar Ševčík zemřel 18. ledna 1934, velký majetek odkázal chudým a různým hudebním institucím.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.