Františkovy Lázně na kolejích: Expozice představuje minulost i budoucnost nádraží

Výstava Františkovy Lázně na kolejích připomíná 160 let existence místního nádraží. To dnes prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Expozice také nabízí celou řadu zajímavých exponátů spojených s historií železniční dopravy.

„Přijďte zavzpomínat na staré časy na železnici. Uvidíte nejen starý telegraf, skříň na jízdenky, kompostér, šlapací drezínu, uniformy, modely vláčků a nádraží, ale i spoustu jiných předmětů týkajících se železnice. Seznámíte se s historií františkolázeňského nádraží,“ lákají návštěvníky plakáty do budovy františkolázeňského muzea. „Máme tu i repliku železniční kanceláře, kde se vydávaly jízdenky. A pro děti vláčky na hraní,“ poznamenal kurátor Ladislav Taušner.

Návštěvníci mohou obdivovat také dobové fotografie, přibližující nádraží i život spojený s železnicí. K vidění je rovněž model nádražní budovy v Aši nebo architektonická studie ukazující budoucí podobu františkolázeňského nádraží po dokončení rekonstrukce, která by měla být hotova ještě letos. Výstava je přístupná veřejnosti až do konce října. Více je k dispozici na informačním portálu města.

autoři: Josef Šorfa , max
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.