FOTONÁVOD: Libeček – jedni ho milují, jiní nenávidí, s námi s ním můžete solit

10. červenec 2020

Statný libeček, bylinka našich babiček, dřív nechyběl v žádné venkovské zahradě. Snítka s pěknými svěže zelenými listy prostě do polévek vždycky patřila. Brambory vařené s libečkem pak na talíři chutnají lépe, a to i když nejsou nové.

Libeček se sice jmenuje lékařský, ale možná se měl spíš jmenovat kuchařský. Jeho výrazná vůně a chuť mu přinesla přezdívku „české maggi.“ Pěkné, zdravé listy lze sušit, mrazit, nakládat do soli. S námi dnes připravíte bylinkovou sůl, rychle a jednoduše. Její výraznou chutí budete možná překvapeni. Použít ji můžete všude tam, kde používáte čerstvou rostlinu. Chutnat bude třeba i na chlebu s tvarohem. Nebo prostě soli udělejte víc, nasypte do ozdobných skleniček a podarujte přátele, tak jako to dělá naše redaktorka Lucie Fürstová, která pro vás recept připravila.

Jednotlivé kroky přípravy najdete ve fotogalerii:

autoři: Lucie Fürstová , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.