Fleret. Dvorní kapela valašského království

10. listopad 2021

„Aby nám lidé naši muziku věřili, musíme žít mezi nimi na Valašsku, popíjet s nimi slivovici a jíst uzené maso“ – říká zakladatel valašské kapely Fleret Zdeněk Hrachový.

Mezi legendy naší hudební scény patří jednoznačně skupina Fleret, jak sama o sobě říká „dvorní kapela valašského království“. Po celé naší zemi a i daleko za hranicemi baví své fanoušky osobitým, originálním a neopakovatelným projevem. Během 37 let natočil přes patnáct alb a nejedna z jeho téměř 180 písní už zlidověla.

Fleretu předcházely skupiny Šperhák a Šperk. U zrodu toho všeho stáli v roce 1982 Zdeněk Hrachový, přezdívaný Hrach, a Petr Chrastina. Oba měli čerstvě po vojně a založili duo aniž tušili, že objevili budoucí valašský poklad. S Fleretem v jeho začátcích zpíval a hrál také Vlasta Redl a později dlouhá léta i Jarmila Šuláková, folklorní zpěvačka z Valašska. Patřila k nejvýznamnějším představitelkám lidového zpěvu v České republice, hlavně na Moravě a na Valašsku, občas je přezdívaná „valašskou královnou lidové písně“. Se Zdeňkem Hrachovým se potkali náhodou. Nejdřív s Fleretem zpívat nechtěla, ale když si poslechla jeho album Tož vítajte, ogaři, změnila názor. Líbilo se jí totiž, že zpívají valašsky.

Od roku 2016 s Fleretem hostuje Zuzana Šuláková - dcera Jarmily Šulákové.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...