Filmový festival v Karlových Varech nabídne ve třech sekcích 31 snímků

31. květen 2023 09:05

Festival v Karlových Varech od 30. června do 8. července nabídne v hlavním programu 31 filmů. V hlavní soutěži je oproti původnímu počtu o jeden film méně.

Na příkaz čínské vlády producenti čínského účastníka soutěže museli svůj snímek stáhnout. „Stažení čínského filmu nám bylo vysvětleno zhoršením vztahů mezi Čínou a Českou republikou, takže žádný čínský film nesmí být uveden v rámci České republiky včetně karlovarského festivalu,“ informoval umělecký ředitel festivalu Karel Och.

Festival nezařadil do programu žádný film z ruské produkce. „Měli jsme jich k posouzení velice málo. Posuzovali jsme pouze ty, které nevznikly s finančním přispěním ruského ministerstva kultury, a žádný z nich se do letošního programu nedostal,“ doplnil.

Pořadatelé vybírali zhruba z 2000 snímků, což je o 400 více než loni. V žánrově i stylově rozmanitém výběru hlavní soutěže se potkávají snímky uznávaných tvůrců, kteří nabrali předchozí zkušenosti na festivalech jako Cannes, Berlinale nebo Sundance, s talentovanými debutanty.

Tuzemská kinematografie se dočká v hlavní soutěži dvojího zastoupení

Ve světových premiérách uvede Česko dobové detektivní drama Úsvit režiséra Matěje Chlupáčka a také stejnojmennou adaptaci knihy Jáchyma Topola Citlivý člověk, celovečerní prvotinu režiséra Tomáše Kleina.

Soutěžní sekce Proxima nabízí i letos prostor filmařům čekajícím na objevení stejně jako renomovaným autorům hledajícím nové směry své tvorby. Sekce se skládá z tuctu děl – deseti světových a dvou mezinárodních premiér. Soutěžit bude i scenárista a režisér Albert Hospodářský se svou prvotinou Brutální vedro.

V sekci Zvláštní uvedení, nesoutěžní části hlavního programu, karlovarský festival nabídne osm premiér celovečerních děl domácích i zahraničních autorů. Výběr obsahuje i sci-fi Roberta Hloze Bod obnovy, snímek Davida Jařaba Hadí plyn a novinku Tomáše Pavlíčka Přišla v noci. Ve slovensko-české koprodukci natočil Robert Kirchhoff dokument Všichni lidé budou bratři, portrét Alexandera Dubčeka.

Čtěte také

Karlovarský festival v rámci tradice uvádění digitálně restaurovaných filmů má letos na programu premiéru filmu Evalda Schorma Každý den odvahu, jeden ze zásadních snímků československé nové vlny. V programových sekcích festivalu pořadatelé připomenou tvorbu japonského režiséra Jasuza Masumury a nezávislou íránskou kinematografii.

Další informace k programu zveřejní 15. června. Na zahajovacím koncertu filmového festivalu v Karlových Varech zahraje 30. června britská kapela Morcheeba. Vystoupí také herec Russell Crowe se svou skupinou Indoor Garden Party a zpěvák Vojtěch Dyk se svým autorským projektem D.Y.K.

Pořadatelé festivalu již dříve oznámili, že herec a režisér Crowe dostane Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Další oceněnou bude česká herečka Daniela Kolářová, která převezme Cenu prezidenta filmového festivalu Karlovy Vary.

autoři: Martin Hrnčíř , nkr | zdroj: ČTK
Spustit audio