Festival ZUŠ Open zakončí v Karlovarském kraji slavnostní koncert v Císařských lázních

28. květen 2024 11:35

Festival ZUŠ Open, jehož osmý ročník inicioval Nadační fond Magdaleny Kožené, se letos koná od 23. května až do 9. června a přináší vystoupení stovek talentovaných dětí. Program nabízí i v Karlovarském kraji.

Letošní festival reflektuje Rok české hudby a vzdává hold významnému skladateli Bedřichu Smetanovi. Kromě toho uvede i premiéry děl skladatelů 21. století, včetně autorské tvorby žáků a pedagogů základních uměleckých škol.

Ředitelka ZUŠ Open, Irena Pohl Houkalová, vyzdvihuje význam festivalu: „Festival podporuje vzájemnou spolupráci základních uměleckých škol, propojování uměleckého vzdělávání s praxí a rozvoj kvality i příležitosti ZUŠek. A právě v tomto festivalovém modelu mohou žáci základních uměleckých škol zažít, jaké to je být součástí velkých celostátních projektů.“

Jedním z vrcholů letošního ročníku bude dnes 28. května Slavnostní benefiční koncert Magdaleny Kožené a žáků ZUŠ v kostele sv. Mikuláše v Praze, který v přímém přenosu odvysílá Česká televize. Festival vyvrcholí v sobotu 8. června celodenním programem ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR, na němž vystoupí přes 1000 účinkujících ze všech krajů republiky.

Program v Karlovarském kraji

Karlovarský kraj se do festivalu zapojuje několika akcemi. Tou největší bude Krajská přehlídka základních uměleckých škol, která se uskuteční 15. června na Mlýnské kolonádě a v Císařských lázních. Od druhého ročníku se organizace krajské přehlídky ujal Karlovarský symfonický orchestr, letos však štafetu přebírá Základní umělecká škola Habartov.

Obyvatelé i návštěvníci Karlových Varů se mohou těšit na to nejlepší z hudebního, tanečního, výtvarného i divadelního umění v podání mladých umělců z celého kraje. Program na Mlýnské kolonádě, který se bude konat od 11 do 20 hodin, nabídne vystoupení orchestrů, sólistů, tanečníků a komorních souborů.

Akci zakončí slavnostní koncert

Zajímavou novinkou letošního roku je zapojení nově zrekonstruovaných Císařských lázní, které poskytnou prostory pro odpolední vystoupení a večerní závěrečný koncert. Lázně rovněž nabídnou speciální prohlídky a výtvarné dílničky.

Císařské lázně

Celodenní program zakončí slavnostní společný koncert Orchestru ZŠ a ZUŠ Karlovy Vary, Big bandu Šmeralka a Karlovarského symfonického orchestru v sále Atrium Císařských lázní. Program na Mlýnské kolonádě je zdarma, do Císařských lázní je vstupné na celodenní program za zvýhodněnou cenu 100 Kč a děti do 15 let mají vstup zdarma. Vstupenky lze zakoupit v Císařských lázních nebo online.

Festival ZUŠ Open je určen pro širokou veřejnost a nabízí pestrý program napříč hudebními obory a žánry po celé České republice. Více informací a podrobný program je dostupný na webu www.zusopen.cz.

 

autor: nkr
Spustit audio