Festival Oty Hofmana se z Ostrova rozšíří do Karlových Varů a Sokolova

26. květen 2023 08:55

V Ostrově začala příprava 55. ročníku tradičního festivalu Oty Hofmana. Nabízet bude přednášky, besedy, ale hlavně filmové projekce pro žáky základních škol. Hlavní program přehlídky se opět uskuteční v ostrovském městském kulturním domě. Zároveň se ale rozšíří do dalších měst v regionu.

„Letošní novinkou je, že se rozrůstáme. Rozsah festivalu bude větší o další města. Míříme do Sokolova, do Karlových Varů, kde proběhne vždy jeden plnohodnotný den festivalu včetně červeného koberce. To je asi nejdůležitější a nejzásadnější novinka letošního roku,“ uvedl výkonný ředitel tradičního festivalu Vladimír Keblůšek.

Rozšíření do okolních měst totiž přehlídka zažila i v minulosti. Letošní změny jsou ale důslednější. „Rozdíl je v tom, že z dětí se stanou porotci. Budou moci rozhodovat a hlasovat o tom, jestli se jim film líbil, nebo nelíbil. Budou taky besedovat s tvůrci, což v minulosti festival nenabízel,“ doplnil Keblůšek.

Festival Oty Hofmana představuje českou filmovou a televizní tvorbu z posledních dvou let. Počet letošních diváků by se měl výrazně zvýšit. I proto, že kinosály v Ostrově už zájmu nestačí. „Festival pravidelně navštěvuje deset tisíc návštěvníků. Letos očekáváme, že ta návštěvnost vzroste,“ říká jeho výkonný ředitel.

Besedy, debaty a významná jubilea

Letošní ročník filmové přehlídky připomene dvě významná výročí. 50 let od ostrovské předpremiéry pohádky Tři oříšky pro Popelku a 40 let od uvedení televizního seriálu Návštěvníci. V soutěžní části se představí celkem 8 snímků. Mezi nimi i pohádka Největší dar, ve které se v roli Radegasta objeví herec Pavel Nový, jeden z pozvaných festivalových hostů.

Program přehlídky ale zároveň tvoří i děti samotné. V rámci vysílání dětské televize a dětského rozhlasu. Anebo projektem filmové a mediální laboratoře. „Navazujeme na dosavadní tradici, že děti v rámci festivalu natáčely televizní zpravodajství, vydávaly noviny, vysílaly rádio. Navíc jsme k tomu přidali to, že se na profese připravují,“ přiblížil Marek Poledníček, další člen pořadatelského týmu.

Kromě promítání festival opět nabídne i další program, zejména debaty s tvůrci, besedy a přednášky. Prestižní cenu Zlatá buřinka, za zvláštní přínos dětskému filmu převezme od pořadatelů Jiřina Bohdalová. Letošní ročník se odehraje v termínu od 8. do 13. října.

autoři: Zdeněk Trnka , nkr
Spustit audio