Fandit proti někomu
Máte svůj oblíbený sportovní tým, kterému fandíte? A už jste byli někdy na sportovišti fandit PROTI někomu? A není to vlastně protismyslné jit fandit PROTI někomu? Odkud se vlastně fandění proti někomu vzalo?
Slovesných vazeb, ve kterých stojí spojení s předložkou proti, je v češtině celá řada, např. být proti někomu, jít proti někomu, svědčit proti někomu, jednat proti nařízení atd. Všechny tyto vazby naznačují existenci dvou nějak protikladných či jaksi nepřátelených, neslučitelných stran. No a vazba fandit proti někomu má obdobnou stavbu po stránce výrazové i významové.
Ale když někomu fandím, jsem přece na jeho straně. A vazba fandit proti někomu vyjadřuje pravý opak. Je vůbec správné takovou vazbu použít.
Přesně stejnou výhradu vznesl tazatel, který nás k dnešnímu koutku inspiroval. Můžeme asi rovnou říct, že v jazyce můžeme tolerovat všechno, co je gramaticky správné, jednoznačně srozumitelné a co dobře slouží našim vyjadřovacím potřebám. A u slovesa fandit se prostě vyvinula potřeba významového rozšíření. Do vazby fandit proti někomu se promítá prvek soupeření. Přestává nám stačit pro vyjádření přívrženectví, obracíme v ní pozornost k soupeři. Když fandím proti někomu, dávám zesíleně najevo, že si přeju vítězství svému týmu, ne týmu soupeře.
Jak se vlastně fandění proti někomu uchytilo v praxi?
V dokladech z praxe se dobře odráží zmíněná snaha zabránit protivníkovi v dosažení výhry, ten obrat k protistraně, např. ve větě pomozte nám fandit Plzni a my vám přijedeme pomoct fandit proti ostatním celkům ligy. Kromě toho je tu určitý malý podíl dokladů, u kterých o zmíněné rozšíření významu slovesa "fandit" patrně nejde. Může jít o výpustku, zkratku. Např. fanoušek z Náchoda může dát na web výzvu přijďte fandit proti Jaroměři a myslí tím přijďte fandit [v utkání Náchoda] proti Jaroměři. Tato výzva nemusí být výzva k podpoře strany mluvčího, tzn. k podpoře Náchoda, může to být jen výzva k účasti fanoušků obou celků.
Najde se hodně dokladů vazby fandit proti někomu? Vžívá se rychle?
Tím se vlastně vracíme k otázce přijatelnosti této vazby. Dokladů zatím není příliš mnoho, zdá se, že fandit proti někomu zatím považuje za potřebné a funkční pouze menšina mluvčích. Teprve čas ukáže, zda se takové rozšíření vžije jakožto potřebné ve větší míře. Zatím žije pouze v méně oficiálních a formálních projevech, tedy spíše mimo spisovný jazyk a je to tak v pořádku. V této komunikační sféře je tolerance k podobným posunům vyšší než ve spisovném jazyce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://vary.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://vary.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
V Česku přibývá dětí, které nemají lékaře. ‚Máme tu časovanou bombu,‘ říká starosta Kraslic
-
Diplomat Hladík: Izraelský ministr zahraničí ujistil Lipavského, že k příměří dojde nejpozději v pondělí
-
Fico vládne polovinu z posledních 30 let a Slovensko upadá. Musí skládat účty, říká Korčok
-
Bezpečnostní kabinet Izraele doporučil příměří v Pásmu Gazy schválit. Dále o něm bude jednat vláda