Ema Destinnová byla fenomenální operní pěvkyně. Byla také jednou z prvních českých žen, které se nechaly tetovat
26. února 1878 se v Praze narodila pozdější světová operní hvězda. Emilie Paulina Jindřiška Kittlová začala ve svých třinácti letech navštěvovat hodiny zpěvu a herectví.
Příjmení své profesorky si zvolila jako pseudonym a o šest let později. Už jako Ema Destinnová debutovala v drážďanské opeře. Její úspěch byl tak fenomenální, že ji okamžitě přijali do Berlínské státní opery, kde během deseti let vystoupila v padesáti různých rolích.
Ve 27 letech se přesunula do Londýna, a po úspěšných hostováních v Praze, Vídni a Paříži zpívala několik let v newyorské Metropolitní opeře. Za první světové války se zapojila do odboje a převážela přes hranice šifry. Rakouská policie jí špionáž nedokázala, tak jí alespoň zakázala vycestovat.
Roku 1926 se Ema Destinnová začala loučit s operní i koncertní kariérou. Své poslední turné po dvaceti městech zakončila v pražské Lucerně. V roce 1928, u příležitostí 10. výročí vzniku Československa, zpívala svůj poslední koncert v Londýně.
Pro značnou obezitu a nepohyblivost se stáhla do ústraní na svůj zámek ve Stráži nad Nežárkou. Zemřela v lednu 1930 v nedožitých 52 letech. Zajímavostí je, že byla jednou z prvních českých žen, které se nechaly tetovat. Na svém těle měla vyobrazeno několik hadů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.