Eduard Fiker: Žlutý kámen. Salonní detektivka o nádherném briliantu velikosti menší švestky
Pokus o krádež vzácného kamene vyšetřuje zkušený inspektor Skála a jeho horlivý pomocník Karlíček. Zajímavý je nejen neúspěšný pachatel, ale také majitel vzácného kamene, bohatý cizinec.
Jedna z raných povídek Eduarda Fikera byla nalezena v jeho pozůstalosti.
Prozaik, dramatik, scénárista a překladatel z angličtiny Eduard Fiker (1902-1961) je společně s Emilem Vachkem považován za zakladatele české detektivky. Absolvoval vinohradskou reálku, studia strojního inženýrství na ČVUT nedokončil. Od studentských let veřejně vystupoval jako houslista, později měl vlastní orchestr, ve 30. letech byl členem orchestru Velké operety a Divadla Rokoko. V tomto období psal také operetní libreta. Za druhé světové války byl zaměstnán ve vydavatelství Melantrich jako šéfredaktor románového magazínu Rozruch. Po válce se stal scenáristou Československého státního filmu, ke konci života byl spisovatelem z povolání.
Eduard Fiker psal dobrodružné a humoristické romány, westerny, romány pro chlapce, ale nejúspěšnější byl jako autor detektivek. Zpočátku se inspiroval francouzskými a anglickými kolegy detektivkáři – Mauricem Leblancem a Edgarem Wallacem – a vznikla románová série s dvojpostavou detektiva T. B. Corna a dobrodruha Teda Brenta (Ochránce nebohých, Světlo z pekla, Paní z Šedivého domu, Pán stínů). Zřejmě nejznámějšími detektivními romány Eduarda Fikera jsou Zinková cesta, příběh z předválečné pražské periferie, a Série C-L. Podle druhého románu byl v roce 1970 natočen film Na kolejích čeká vrah, kde si hlavní role dvou vyšetřovatelů velké vlakové loupeže zahráli Jiří Sovák a Jaromír Hanzlík.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.