Edgar Wallace: Zelená mamba. Slavnému londýnskému inspektorovi Johnu G. Reederovi usiluje někdo o život
Inspektor dostane poštou luxusní bonboniéru. Něco se mu na ní ale nezdá. Komu asi tak mohl šlápnout na kuří oko? Že by Mo Lisky, nejmocnější gangster londýnského podsvětí přezdívaný Zelená mamba?
Nebo snad platí, že za vším je třeba hledat ženu? Usedlý starý mládenec inspektor John G. Reeder, neoplývající svaly, ale skvělou úvahou, na to jistě přijde.
V češtině vyšla Zelená mamba například v povídkové knížce Zloděj mramoru.
Plodný a úspěšný spisovatel a novinář Edgar Wallace (1875-1932) napsal za svůj život více než 170 knih, dvě desítky her a nespočet článků. Chlapec, jehož se vlastní rodiče – herci – vzdali a z nalezince si ho odnesl prostý prodavač ryb na londýnském trhu, začal pracovat už v útlém dětství. Roznášel mléko a noviny, prodával květiny a boty, pracoval v tiskárně a v továrně na pryž, stavěl silnice, byl poslíčkem i kuchtíkem na moři. Později vstoupil do britské armády a byl odvelen do jižní Afriky. A právě tam se pod vlivem povídek o Jacku Rozparovači pokoušel o vlastní literární tvorbu, začínal básněmi s válečnou tematikou. Po propuštění z armády začal pracovat jako dopisovatel pro tiskovou agenturu Reuters a pro londýnský deník Daily Mail. Svůj první román Čtyři spravedliví o skupině mužů beroucích zákon do vlastních rukou vydal vlastním nákladem roku 1905. Kniha byla úspěšný, ale finančně to bylo fiasko. Svůj nejslavnější román Zelený lučištník, příběh napsaný v duchu gotického románu, napsal Edgar Wallace roku 1923 a díky němu se stal nejvydávanějším autorem své doby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.