Dvě pětiny Čechů chtějí šetřit na zimních dovolených. Vybírají levnější areály a vozí si jídlo

28. prosinec 2022 11:35

Na zimních dovolených chce šetřit asi 40 procent českých domácností. Vyplývá to z dat projektu Česko 2022 – Život k nezaplacení společnosti PAQ research pro Český rozhlas.

Český rozhlas v něm s výzkumnou společností sleduje finanční situaci asi 1600 domácností. Výzkumníci se jich na zimní plány ptali na konci listopadu. Výrazné šetření na dovolených plánovala asi čtvrtina dotázaných.

Českých rodin na zimní dovolené vyráží přibližně 75 procent. Naopak jedna čtvrtina domácností na zimní dovolené nejezdí. U rodin s nižšími příjmy je to ale až 40 procent. Více to bylo také v předchozích letech, což způsobila hlavně covidová pandemie.

To, že rodiny chtějí letos na zimních dovolených šetřit, podle Elišky Dvořákové ze společnosti PAQ Research neznamená, že na ně vůbec nevyjedou. „Můžou ale třeba vybírat levnější horské areály nebo si místo návštěvy v restauracích přivézt vlastní jídlo.“

Čtěte také

„Obecně omezování na zimních dovolených prolézá napříč společností trochu více než šetření na vánočních dárcích. To může být dané tím, že bohatší domácnosti mají výrazně vyšší výdaje na zimní dovolené a hory, a tedy i větší možnost tyto údaje redukovat,“ uvádí Dvořáková.

Asi pětina dotázaných odpověděla, že na zimní dovolené letos šetřit naopak nebude. Plán šetřit na horách se zatím na návštěvnosti lyžařských areálů neprojevuje nijak výrazně, lidé si podle hoteliérů spíš chtějí vynahradit dva poslední roky s různými omezeními.

Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří někteří lidé volí místo týdenních pobytů třeba jen víkendové. I tak se ale zájem o výjezdy na hory například podle Asociace horských středisek blíží číslům z předcovidového roku 2019.

Dražší skipasy

Návštěvnost horských středisek samozřejmě záleží hlavně na počasí. To lyžařům v první polovině prosince docela přálo. Skipasy letos ale o přibližně 10 až 15 procent zdražily. Podle ředitele Asociace horských středisek Libora Knota se vyplatí koupit si skipas na internetu.

„Když si ho koupí zákazník dejme tomu čtrnáct dní dopředu, tak může ušetřit 15 až 20 procent ceny skipasu oproti tomu, kdyby si ho koupil až na místě na pokladně,“ říká Knot.

Co se týče cen hotelů, tak i přes zdražování jsou podle Asociace hotelů a restaurací v některých zařízeních ceny za ubytování na podobné úrovni jako před třemi lety. Náklady se ale hoteliérům letos zvýšily o více než 30 procent.

autoři: Monika Červená , nkr | zdroje: iROZHLAS.cz , Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio