Dva tisíce slov podepsalo více než 150 tisíc lidí. Přímočarost manifestu však komunistické vedení vyděsila
Počátkem roku 1968, během takzvaného Pražského jara, se dostali k moci v Československu reformní komunisté, jejichž cílem byly celospolečenské změny v naší zemi. Rychle získali sympatie veřejnosti, ale pro své záměry potřebovali ještě podporu elit.
Předseda Národní fronty František Kriegel proto oslovil členy Akademie věd. Uznávaní vědci jako například Otto Wichterle nebo Miroslav Holub nadnesli hlavní teze prohlášení, které pak zformuloval spisovatel Ludvík Vaculík.
Manifest nazvaný Dva tisíce slov vyšel 27. června 1968 v mnoha denících. Text vyzýval k demokratizaci, varoval před zastavením reforem a dával obyčejným lidem návod, jak i v malém měřítku k obrodě společnosti přispět.
Přímočarost manifestu však komunistické vedení vyděsila, někteří dokonce vykřikovali „Za tím přijdou tanky!” A měli pravdu. Po okupaci v srpnu 1968 čelilo mnoho signatářů Dvou tisíc slov perzekucím. Zmrazení své profesní kariéry se dočkali například Jan Werich, Rudolf Hrušínský, Jiří Menzel nebo Věra Čáslavská. Dva tisíce slov podepsalo více než 150 tisíc lidí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.