Dostat se do UNESCO byla legrace, pravá práce teprve přijde, říká starosta Božího Daru

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Krušné hory

Jáchymov, Boží Dar nebo Horní Blatná. To jsou krušnohorská města, která se díky zápisu tamních hornických památek na seznam UNESCO dostanou do mezinárodního povědomí. Co je teď čeká?

Hornické památky v Krušných horách se před více než týdnem staly součástí světového dědictví UNESCO. Kromě prestiže to ale pro dotčená města znamená také zodpovědnost. Vedle péče o historické objekty a krajinné oblasti se musí připravit i na nárůst turistů. A to nejen českých, ale i zahraničních.

„Bylo to 20 let úsilí, které začala saská strana, a my jsme se k tomu připojili. Myslím si, že teprve teď ta pravá práce přijde. Musíme vylepšit dopravní infrastrukturu včetně parkování a turistických cest. Dostat se do UNESCO byla svým způsobem legrace, pravá práce teprve přijde,“ uvedl starosta Božího Daru Jan Horník.

Dopravní infrastruktura a propagace jako základ

Potřebu vytvořit solidní turistické zázemí, především v podobě kvalitní dopravní infrastruktury, potvrdil i starosta Jáchymova Bronislav Grulich: „Pokud bude chtít někdo navštívit památky přímo tady ve městě, je potřeba zaparkovat na náměstí Republiky, kde je situace s parkováním poměrně tristní.“ Jáchymov náměstí postupně opravuje a přidává potřebná parkovací místa. Na nákladnou rekonstrukci za víc než 100 milionů korun chce získat finanční podporu z Karlovarského kraje.

Kromě nedostatečné dopravní vybavenosti by měla krušnohorská města společně pracovat i na propagaci hornických památek. Podle krajského radního Vojtěcha Franty je potřeba právě tuto aktivitu sjednotit, tak jak už to v současnosti funguje na saské straně Krušných hor. Právě v této oblasti by mohla česká hornická města spolupracovat s těmi německými obdobně jako při společné nominaci na seznam UNESCO.

Kromě toho musí jednotlivá města zajistit i rozvoj jazykové vybavenosti turistických center pro nové zahraniční návštěvníky. 

Spustit audio
autoři: Ivana Sedláčková , Naďa Krásná | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary

Související