Dopravu na řece Ohři letos budou řídit semafory. Pravděpodobně půjde o historickou premiéru

13. květen 2019 12:00

Letošní rekonstrukce spodního jezu v Lokti nad Ohří ohrožovala vodáckou sezonu. Po měsících nejistoty to ale vypadá, že se žádné zásadní komplikace v Lokti odehrávat nebudou.

Vodácká sezona na Ohři začíná. Zkomplikovat by ji mohla oprava jezu v Lokti

Rekonstrukce jezu v Lokti

Horním úsekem řeky Ohře projedou v hlavní letní sezoně tisíce vodáků. Letos by jim ale cestu mohl zkomplikovat dolní jez v Lokti, v březnu začala jeho rekonstrukce. Stavební práce potrvají až do podzimních měsíců.

V Lokti hrozilo, že kvůli rekonstrukci jezu budou muset vodáci své lodě nebezpečně a hlavně daleko přenášet po břehu. Nadšeni z toho nebyli zástupci vodáků, lidé z radnice ani zástupci kraje. Zástupci spolku vodácká Ohře se ale nakonec předběžně dohodli na řešení s firmou, která úpravy provádí. Vodáci budou moci sjíždět po blízké propusti, na které bude vodácký provoz dočasně řídit semafor. Podobný jaké je třeba u zdymadel na velkých řekách.

Náklady na pořízení a instalaci semaforů včetně kamer a samoobslužného zařízení zaplatí v první fázi pravděpodobně zástupci spolku Vodácká Ohře. Půjde o desítky tisíc korun. Předseda spolku Míla Pražák doufá, že se mu podaří získat finanční příspěvek od Karlovarského kraje anebo města Loket. Řešení by prý mělo být pro vodáky komfortní a bezpečné, ale bude to chtít i jejich odpovědnost.

V současné době začínají technické přípravy. O situaci chce Vodácká Ohře informovat všechny regionální půjčovny lodí. Naostro by měly semafory začít fungovat na přelomu května a června.

autoři: Zdeněk Trnka , nkr | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio