Dobrodružný život Nikoly Šuhaje loupežníka skončil v pouhých 23 letech
Romantická postava hrdinného zbojníka, který bohatým bere a chudým dává, není v umění neobvyklá. Loupežník Nikola Šuhaj z Podkarpatské Rusi inspiroval Ivana Olbrachta a mnoho dalších tvůrců.
Narodil se roku 1898. V devatenácti letech musel narukovat, ale zběhl. Byl totiž zamilovaný do šestnáctileté Eržiky. Do konce první světové války se schovával v lesích. Pak se vrátil do rodné Koločavy a s Eržikou se oženil.
Jenže je dostihla bída, a tak Nikola začal krást různé drobnosti na přilepšenou. Byl zatčen, a když z vězení vyšel, byl to jiný muž. Shromáždil okolo sebe loupežnickou bandu, do níž patřil i jeho mladší bratr. Společně začali loupit ve velkém a někdy i zabíjet.
Šuhaj se stal postrachem celého okolí a na jeho hlavu byla vypsána odměna 3 000 korun, což bylo nemalé jmění. Tomu neodolali jeho kumpáni. Nikolu i s bratrem opili, umlátili sekerami a šli si k četníkům pro odměnu. Jenže četníci chtěli zásluhy, a tak oznámili, že oba muže dopadli oni a při potyčce zastřelili. Dobrodružný život Nikoly Šuhaje tak skončil roku 1921.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.