Do škol v Karlovarském kraji se vrátili všichni žáci. Otevírají se zahrádky i fitness centra

17. květen 2021 10:20

Díky zpomalování epidemie se v pondělí na základní školy ve vybraných regionech vrátili žáci prvního i druhého stupně. Otevřely se zahrádky restaurací i fitness centra.

Od pondělí 17. května se do škol ve vybraných regionech vrátili žáci prvního i druhého stupně. Návrat do tříd bez rotační výuky vláda povolila v celkem sedmi krajích, včetně Karlovarského. Žáci se ale dál musí pravidelně testovat a v učebnách stále platí přísná hygienická pravidla.

Restaurace

Poprvé po několika měsících můžou zákazníci navštívit zahrádky restaurací a hospod. Mezi stoly musí být rozestupy alespoň 1,5 metru, stejná vzdálenost bude muset být i od okolí, například chodníku. U stolu smí sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti.

Zákazníci musí mít buď negativní koronavirové testy, být očkovaní nebo po prodělání koronaviru v posledních 90 dnech. Zodpovědnost ale nebude na hostinských, zákazníci budou muset mít připravené doklady pro případnou kontrolu policie nebo hygieny.

Test provedený metodou PCR bude stačit jeden za sedm dní. Profesionálně odebraný antigenní test nebo test ze zaměstnání musí být starý maximálně tři dny. Na místě bude možné udělat si test, který si sami přinesete, nebo který vám třeba poskytne sama restaurace.

Shromažďování osob

Možné je uspořádat také oslavu, večírek, nebo sportovní setkání pro více než dva účastníky. Podle nového opatření vlády se může setkat maximálně 10 lidí uvnitř a 50 venku. Podmínkou ale je, že všichni budou mít nasazený respirátor nebo roušku s vyšší ochranou.

Účastníci musejí být otestovaní, případně už za sebou mít kompletní očkování. Setkávat se mohou také ti, kteří nemoc covid-19 prodělali v posledních 90 dnech.

Návštěvy v nemocnicích

V nemocnicích a sociálních zařízeních jsou od pondělí znovu povoleny návštěvy. U lůžek akutní péče byly zakázány od konce ledna. Výjimkou byly porody, návštěvy u dětí nebo v hospicích. Návštěva musí mít po celou dobu nasazený respirátor nebo roušku s vyšší ochranou. Opět musí doložit doklad o negativním testu, očkování, nebo prodělání koronaviru.

Fitness centra

Povolený je také provoz vnitřních sportovišť za speciálního režimu. Platí limit jednoho návštěvníka na 15 metrů čtverečních vnitřní plochy sportoviště, ve skupině smí být maximálně dva lidé a nejvýše deset lidí celkem.

Nutné je také dodržovat rozestupy alespoň dva metry, pokud se nebude jednat o členy jedné domácnosti. U vstupu se lidé musí prokázat negativním testem a dokladem o očkování nebo o prodělání nemoci. Sprchy nebo šatny musí zůstat zavřené.

autoři: Ivana Sedláčková , Jitka Brožková , nkr | zdroje: iROZHLAS.cz , Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio