Do sdílení elektřiny se pouští stále víc bytových domů, úspora může být až 70 procent

2. září 2024 10:25

Zájem o využívání sdílené elektřiny v bytových domech roste. Fotovoltaické elektrárny na střechách těchto budov už nejsou výjimkou. Majitelé a nájemníci díky nim mohou využívat energii nejen pro společné prostory, ale i pro jednotlivé byty. Tento trend je novinkou i v Lubech na Chebsku.

„Neváhali jsme a šli jsme do toho,“ říká paní Olga, jedna z obyvatelek panelového domu v Lubech, který má na střeše novou fotovoltaickou elektrárnu. „Ještě to nám pořádně spočítaný a myslím si, že o tu polovinu úspora bude.“

V suterénu domu se nachází technická místnost, která slouží jako „mozek“ celé fotovoltaické instalace. Mikuláš Bindzar, technický ředitel společnosti Enado, která systém instalovala, vysvětluje, že úspora může dosáhnout až 70 procent spotřebované energie. „Z našich zkušeností víme, že je to 50 až 70 procent úspory elektrické energie, kterou dokážeme pokrýt z fotovoltaiky. Plus zde máme ještě to řešení, kdy si pokrýváme spotřebu plynu,“ dodává Bindzar.

Čtěte také

Přestože fotovoltaický systém významně snižuje náklady na energii, není zcela soběstačný po celý rok. „Tři měsíce v roce, kdy je slunce nízko a panují zimní podmínky, musíme elektřinu stále odebírat ze sítě,“ připouští Bindzar.

Zájem o instalace fotovoltaických elektráren na bytových domech roste, což potvrzují i údaje energetických společností. „Práce máme dost. Evidujeme úbytek zájmu na rodinných domech, ale zvedá se nám právě poptávka na bytové domy tohoto typu,“ uvedl Bindzar. Stejně tak mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák zaznamenal nárůst zájmu: „Loni v létě se jednalo o přibližně tři realizace. Zájem pak začal stoupat v závěru loňského a poté především v první polovině letošního roku.“

Jednou z hlavních výhod sdílené elektřiny je úspora na distribučních poplatcích, protože elektřina vyrobená v rámci jednoho domu se k bytům dostává přes společné vedení.

Spustit audio