Divoká zvířata se stěhují do měst – do centra Prahy nutrie, na africká předměstí hyeny. Co se to s přírodou děje?

1. červenec 2023

Svět se mění a příroda s ním. Co platilo v minulém století, dnes už neplatí. Kdyby existoval stroj času a člověk z roku 1923 by se dostal do současnosti a prošel se po Praze, patrně by vůbec nechápal, kde se to ocitnul.

Na pražských ostrovech by potkal nutrie a bobry, v centru by nevycházel z údivu z množství strak, poštolek a jestřábů, na střechách domů staré Prahy by viděl prohánějící se kuny skalní, mezi domy na okrajích volně pobíhající prasata divoká, zajíce a srnky.

Původní zvířata lesů a polí totiž ztrácejí ostych a začala se stěhovat do velkých městských aglomerací.

Co podmiňuje jejich úspěšné přežití v prostředí plném lidí? Které druhy zvířat jsou adaptabilnější a které méně? Daří se jim ve městě vyvést mláďata? A dočkáme se úplné výměny zvířecích obyvatel venkova a měst? Se svými hosty a Petrem Stýblem z ČSOP to zjišťovala Markéta Ševčíková. (repríza)

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.