Díky chebskému rodákovi se Františkovy Lázně staly prvními slatinnými lázněmi na světě a jsou na seznamu UNESCO

16. březen 2023

Františkovy Lázně jsou žlutobílé malebné městečko, kde se prolíná monarchistický duch Rakouska-Uherska s lehkou příměsí Bavorska a umožňuje návrat do zlatých časů 19. století. Jsou nejmenší ze západočeského lázeňského trojúhelníku a jmenují se po habsburském císaři Františku I.

Léčivá voda se v nich čerpala už od 15. století, kdy ji v bažinách objevili mniši. Nejdřív z ní vyráběli projímavou sůl, ale záhy pochopili, že úžasné ozdravné účinky má i sama voda. Ta se pak stala nejžádanější minerálkou v přilehlém Německu.

Františkovy Lázně nejsou jen rakousko-uherská elegance, žlutobílé domy, parky, prameny a soška chlapce s rybou, mylně považovaná za Františka, ale i léčivá sirnoželezitá slatina. Hmota vznikající tlením rákosí a travin s velkým podílem pyritu je plná minerálů a dokáže uzdravovat klouby a pohybový aparát. Velmi zajímavě se těží i zpracovává a je po použití recyklovatelná.

Františkovy Lázně

Její potenciál objevil chebský rodák Bernhard Adler a díky němu se staly Františkovy Lázně prvními slatinnými lázněmi na světě. Od roku 2021 jsou zapsány v kategorii Slavná lázeňská města Evropy na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Spustit audio