Diabetolog Martin Prázný: Léčba cukrovky není o jednom rozhodnutí, pacient potřebuje životní plán

18. listopad 2022

Diabetes neboli cukrovka je onemocnění velmi rozšířené a v posledních 50 letech stále stoupá. Často se odhalí při preventivní prohlídce. „Máme nezdravý životní styl, málo pohybu a stres. Hodně lidí, když chtějí zahnat stres, se jde najíst,“ vysvětluje profesor Martin Prázný, vedoucí diabetologického centra v Praze na Bulovce.

Existují dva typy cukrovky. „Diabetes 1. typu je u dětí, u dospělých je to 2. typ. Ten souvisí se sníženým výdejem energie – tedy hodně jídla, málo pohybu. Stresu je stále více a my se ho musíme naučit zvládat. Rizikový je prakticky každý, my se zaměřujeme na lidi 40+. Roli hrají geny. Ale i když jsou diabetici oba rodiče, jde nástup onemocnění úspěšně oddálit.“

Léčba neznamená jen jednu změnu

Pokud už je diagnóza potvrzená, je na místě zahájit léčbu. „Dnes je velký výběr tablet nebo injekčních preparátů a je potřeba změnit životní styl. Není to jen o jednom rozhodnutí, třeba že si pacient řekne ‚Začnu víc sportovat‘. Je třeba si do budoucna udělat životní plán, poradit se s odborníky. Dnes už existují aplikace, kam se jídla zaznamenávají a vyhodnotí příjem cukrů. Také spánkový režim je důležitý. Záleží na chování každého jedince.“

Zvýšená hladina glukózy (cukru) v krvi nemusí hned znamenat cukrovku. Může jít o prediabetes, to znamená, že hodnoty ještě nedosahují hodnot cukrovky. „Prediabetici jsou pacienti s vyšším rizikem rozvoje cukrovky. Když se ale takový pacient bude správně chovat, diabetes u něj nemusí propuknout vůbec.“

Alex Mynářová a Martin Prázný

Život s cukrovkou může být kvalitní

Problém s léčbou cukrovky je často v nedůslednosti pacientů. „My nemáme problém jim něco říkat, ale v té praxi to nefunguje. Hrozba komplikací je pro ně něco abstraktního, vždyť teď jim nic není a doktor po nich vyžaduje pohyb, když ho třeba bolí kolena. Takže my jim ta doporučení chceme co nejvíc usnadnit, aby je mohli realizovat. Život pacienta může být velice kvalitní za podmínky, že bude něco dodržovat.“

Komplikace přicházejí až třeba po desítkách let. „To už se ucpávají cévy a projevují se změny v očích. Teprve pak si toho všimnou. Ale to už je většinou na efektivní léčbu pozdě.“

Nemoc úplně vyléčit nelze. „Cukrovka jako taková nezmizí. Ona může ustoupit, ale pokud jí poskytneme podmínky, tak se zase projeví v plné síle. Někdy se povede, že ustoupí na delší dobu. Je to na každém jednotlivém člověku, jak se rozhodne ke změnám přistoupit.“

Alex Mynářová a Martin Prázný

Jak poznat hypoglykemický záchvat a kdy už hrozí hypoglykemické kóma? Jak se projevuje diabetes 1. typu u dětí? Proč je pořád málo osvětových kampaní? Jaké jsou prognózy do budoucna a kdo patří mezi rizikové skupiny? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.