Daniela Špinar: Nikdy nebudu ženou, jsem transžena. A je mi nejlíp, jak mi kdy bylo
Daniela Špinar ještě jako muž sedm let vedla činohru Národního divadla. Na kontě má desítky divadelních her a řadu významných cen. Už rok prochází tranzicí, tedy změnou pohlaví.
V roce 2022 odešla z Národního divadla jako Daniel Špinar, aby zanedlouho oznámila, že se stane Danielou Špinar. Odchod byl však z čistě pracovních důvodů. „V tu dobu jsem ještě nevěděla, co se sebou. Myslela jsem, že jsem vyhořelá. Až pak jsem začala chodit na intenzivní psychoterapie.“
Dvakrát šla s pravdou ven
Po dvou měsících dospěla k šokujícímu zjištění, že má mužské tělo, ale ženské myšlení. „Když jsem na to přišla, měla jsem děsnou radost, ale vzápětí přišel strach a spousta dalších otázek, jestli to tak opravdu je, jestli to není nějaká póza.“
Daniela Špinar tak prodělala dva coming outy. Poprvé se jako muž přihlásila k tomu, že je gay, podruhé, že je transgender. „Ten druhý coming out byl mnohem těžší, to je jasný. Je to hlubší a závažnější. Nejdřív jsem to řekla svým nejbližším a moje rodina je fakt skvělá. Nakonec jsem si to vyvěsila na facebook. Byla to úleva.“ Jízlivé komentáře nečte. „Vím, že budím pozornost, vím, že někteří lidi se ptají, jestli nejsem nemocná a proč to dělám.“
Proces tranzice
Už rok prochází změnou pohlaví, operaci genitálů však podstupovat nebude. „Lidé s konzervativním myšlením si myslí, že se stanu ženou, ale já se nikdy nestanu ženou. Jsem transžena, mám mužský tělo, nicméně mozek byl nastavený nějak v protikladu, v tzv. genderovém nesouladu. Je ženský. A já jdu cestou, abych se co nejvíc dostala do balancu, abych dokázala víc žít s tím, co mám. Psychicky se cítím nejvíc v pohodě teď.“
„Ono je někdy potřeba změnit tělo, aby s ním mozek mohl fungovat. Opačně to bohužel nejde. Prožila jsem pěkný život i jako gay, i když jsem občas tápala. Procházím tedy tranzicí a konečně se cítím dobře. Vše mi to do sebe zacvaklo. Úředně jsem stále muž, ale zatím s tím nic nenadělám, do operace jít nechci.“
Začala se stýkat s novou komunitou a otevřel se jí jiný svět. „Poznala jsem spoustu nových přátel. A věřím, že do budoucna se v této problematice budu nějak angažovat.“
Kdy se v mužském těle přestala cítit dobře? Komu se svěřila jako prvnímu? Obrací se na ni lidé, kteří také nejsou spokojeni ve svém těle? Na čem teď pracuje jako režisérka? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka