Členové Spolku přátel Olšových Vrat pomohli přírodě. Vyčistili rašelinnou louku

17. červen 2021 10:35
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Členové Spolku přátel Olšových Vrat vyčistili rašelinnou louku

Členové Spolku přátel Olšových Vrat se vydali k okraji karlovarského letiště. V jeho blízkosti se totiž nachází unikátní přírodní lokalita – rašelinná louka. Místo, které je stále pověstné velkým výskytem lučních rostlin a živočichů.

Skupina dobrovolníků se teď louku rozhodla vyčistit a prosekat. Hlavním úkolem dnešní výpravy je úprava rašelinnou louku, nenápadného prostranství na kraji osady. „Dřív takové louky byly všude. Krásné, podmáčené a s kytkami. My jsme si je odvodnili a převedli na pole nebo kulturní louky, ale takhle vypadala dřív naprosto běžná louka v okolí Karlových Varů,“ říká přírodovědec a ochránce přírody Vladimír Melichar.

Rašelinná louka je pověstná velkým výskytem lučních rostlin a živočichů

„Bez toho, aniž by se posekala ve správnou dobu, tak se to pořád zhoršuje. Tohle území znám možná 30 let. Už odtud vymizely některé orchideje, je tu menší množství motýlů. Vždycky jde o sex a o jídlo, to platí i v přírodě. Jde o to, že rostliny musí mít prostor se rozmnožit, když ta louka bude ve správnou dobu sečená, tak se mohou vysemenit a růst tady,“ vysvětlil Melichar.

Lidé díky podobným akcím prý kromě přírody pomáhají i sami sobě. „Jde o to se sejít, aby se lidé nemíjeli v automobilech, ale aby se potkali na hřišti, u kostela, nebo tady v pěkných přírodních koutech, kterých je tu hodně,“ dodala paní Hana, předsedkyně spolku.

autoři: Zdeněk Trnka , nkr
Spustit audio