Chovatelé králíků bijí na poplach. Vrátila se virová myxomatóza

17. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Králík je oblíbeným domácím mazlíčkem

Do chovu králíků se vrací velmi nakažlivé virové onemocnění myxomatóza. Je to infekční nemoc, která napadá domácí a divoké zajíce a králíky.

Projevuje se tak, že králík má zvýšenou teplotu, objeví se otoky genitálií a poté očních víček, přidá se s hnisavý výtok z očí. Králíci jsou apatičtí a přestanou přijímat potravu. Na různých místech na těle se jim vytvoří pevné útvary zvané myxomy. Zvíře po několika dnech umírá.

Myxomatóza přišla z Austrálie

„Myxomatóza k nám přišla z Austrálie. Tenkrát se tvrdilo, že tam ten vir nastrčili uměle, aby vyhubili přemnožené divoké králíky, kteří ničili úrodu. Ale nějak se to vymklo a zhoubná myxomatóza se dostala do celého světa,“ vysvětluje předseda chovatelů ve Svinčanech na Pardubicku Josef Blažek.

Králík je oblíbeným domácím mazlíčkem

Do České republiky se myxomatóza rozšířila podle Josefa Blažka asi před padesáti lety. Králíci se začali hojně očkovat vakcínou, a díky tomu to vypadalo, že se tento virus podařilo vymýtit. „V posledních letech se myxomatóza objevovala opravdu jen výjimečně. Bohužel letos se vrací ve velkém a v našich chovech způsobuje značné úhyny. Dokonce i očkovaní jedinci nemoci neujdou, i když s mírnějším dopadem,“ přidává další zkušenost chovatel Blažek.

Králičí mor

Králičí mor je další nemoc, které se chovatelé králíků velmi obávají. Letos se opět objevil. „I v tomto případě může pomoct očkování. Vakcíny na to jsou, ale jsou poměrně drahé, a někdy se i u očkovaného jedince může nemoc objevit. Pak je to otázka pár hodin, maximálně dvou dnů,“ říká.

Chovatel Josef Blažek přidává na závěr aspoň jednu dobrou zprávu: „Bylo dostatek deště a chovatelé nasušili dostatek sena. Seno tedy máme, to je pro králíky to nejdůležitější. Tak si přejme, abychom se zbavili i těch virů. Jak mezi lidmi, tak mezi králíky.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.