Chodovská knihovna na měsíc zavře a přestěhuje se do bývalé knedlíkárny

23. září 2023 12:00

Městská knihovna v Chodově na více než měsíc zavře a začne se stěhovat do nové budovy. Objekt nové knihovny postavilo město na místě někdejší mateřské školy a později výrobny knedlíků za 51,3 milionu korun.

V současné době truhláři v interiéru dokončují kompletaci regálů. Na místě pracují i malíři a zvenku zedníci dokončují poslední drobné práce.

Moderní budova podle návrhu Ateliéru Kopecký začne veřejnosti sloužit 27. října. S novými prostory chce knihovna rozšířit svůj provoz i aktivity, a to včetně posílení personálu o dva pracovníky.

„V současné době máme asi 38 tisíc svazků, plus máme knihkupectví a také burzu. Takže asi 42 tisíce knih budeme stěhovat. Respektive ne tolik, protože asi 20 procent je půjčeno," popsala rozsah stěhování ředitelka knihovny Hana Nemčičová.

Součástí budovy bude i společenský sál

Knihovna bude mít i nadále oddělení pro děti a dospělé, ale místo dosavadních tří obsluhovacích pultů bude mít jeden centrální. Rozšíří se samoobslužné půjčování. V suterénu budovy je i společenský sál.

Podle starosty Chodova Patrika Pizingera radnice provedla přestavbu objektu, protože nechtělo přijít o atraktivní lokalitu uprostřed města. Bývalá knedlíkárna navíc vyhořela, a tak objekt město získalo od konkurzního správce v podstatě za cenu pozemků.

Ze zanedbaných a bezdomovci obývaných prostor pak během dvou let přestavby vznikl dvoupatrový, bohatě prosklený objekt, který zapadá do okolní zeleně. Navíc je připravený i na případné využití alternativních zdrojů energie jako jsou solární panely a podobně.

Původní cena přestavby byla nižší

Původně měla stavba nové knihovny stát 37,3 milionu. Jenže v průběhu zakázky nastala energetická krize a válka na Ukrajině, a s tím související prudké zvýšení cen stavebních materiálů i energií. Výsledná cena tak stoupla na konečných 51,3 milionu korun.

Město si nechalo zpracovat posudek, jestli navýšení opravdu odpovídá změnám cen na trhu, což analýza potvrdila. Podle Pizingera je tak i přes zdražení prací stavba levnější, než kdyby se s ní začalo nyní, nebo kdyby město v půlce stavby smlouvu vypovědělo a hledalo nového dodavatele. Na přestavbu bývalé výrobny knedlíků na knihovnu navíc získalo město dotaci na rekonstrukci brownfieldů ve výši 50 procent nákladů.

autor: Radim Jehlík | zdroj: ČTK
Spustit audio