Chebské muzeum sice opravují, Valdštejnský okruh je ale přístupný

14. srpen 2019 10:00

Muzeum v Chebu sice prochází kompletní rekonstrukcí rozvodných a datových sítí, přesto tam pro návštěvníky otevřeli Valdštejnský okruh. Expozice přibližuje život a dramatickou smrt jedné z nejvýznamnějších postav Třicetileté války – Albrechta z Valdštejna. 

Snímek z Valdštejnských her v Chebu z roku 1909, vlevo na koni představitel Valdštejna

„Ve Valdštejnském okruhu je zahrnuta prohlídka Valdštejnova úmrtního pokoje, tématicky laděné expozice a obrazárny. Samotný prohlídkový okruh doplňuje také mimořádná výstava věnovaná klíčovým událostem a osobnostem třicetileté války,“ kurátorka Michaela Bäumlová. 

Přímo v úmrtní místnosti je k vidění kromě postele s nebesy také dobové vybavení a předměty z vévodovy minulosti včetně zakrvácené bílé košile. Je zavěšena v pomyslné výše stojící lidské postavy a směrem k srdci míří opět zavěšená zbraň. Tou je partyzána, dřevěná tyč zakončená kovovým hrotem, zdobená v jeho nejširší části dvěma půlměsíčky. 

Jedním z nejzajímavějších exponátů je vycpaný kůň. „Zvíře, které pod vojevůdcem padlo roku 1632 v bitvě u Lützenu, si nechal vypreparovat Albrecht z Valdštejna. Kůň byl nepochybně velice drahý, protože trpěl zvláštní anomálií — byl žíhaný. Jde o jeden ze tří nejstarších dermoplastických preparátů (vycpanin) na území Evropy,“ poznamenala kurátorka Michaela Bäumlová.

Valdštejnský okruh v chebském muzeu si můžete prohlédnout denně s výjimkou pondělí od 9 do 17 hodin.

Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (nebo také Vojtěch Václav Eusebius z Valdštejna) se narodil 14. září 1583 v Heřmanicích u Jaroměře. Byl český vojevůdce, politik a nejvyšší velitel císařsko-ligistických vojsk během třicetileté války. Bojoval na straně císaře proti Protestantské unii. Jeho armáda čítala až sto tisíc mužů. Později upadl v nemilost a byl císařskými důstojníky úkladně zavražděn 25. února 1634 v v budově dnešního chebského muzea. Zemřel jako jedna z nejvlivnějších osobností tehdejší Evropy.

 

autor: Josef Šorfa | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio