Chebská nemocnice má poslední volné lůžko pro covid pozitivní pacienty, situace zůstává kritická

Únava a lůžka zaplněná covidovými pacienty – taková je situace v chebské nemocnici. Přetížené zařízení potřebuje pomoct. Karlovarský kraj proto vyzval vládu, aby umožnila transport nemocných do německých nemocnic. To ministr zdravotnictví odmítl.

Situace v přetížené chebské nemocnici je podle vedení chebské nemocnice kritická. „Stále musíme reorganizovat a mobilizovat poslední zbytky volné personální kapacity a posilovat covidová oddělení. Je to za cenu ukončení akutní operativy,“ uvedl ředitel nemocnice Martin Krušina. Podle něj teď zařízení potřebuje hlavně personál, a to minimálně dva internisty a desítky sester.

„Lidé jsou strašně vyčerpaní, unavení, nezažívají nic pozitivního. Strašně moc lidí umírá. Pod maskami vidíte úzkostné obličeje, stavy paniky, kdy nemocný nemůže dýchat. I pro nás je to hrozně těžké. Ten personál, který je v tom každý den, je to strašná psychická zátěž. Nikdy by to pan primář neřekl, kdyby se do té situace nedostal, a my bychom nedostali pomoci, kdyby se to nedostalo ven,“ potvrdila jedna ze sester Věra Luhanová.

Je to stav, který nelze dlouhodobě unést, upozorňuje primář sokolovské interny

Do Chebu jezdí pomáhat už delší dobu pracovníci Nemocnice Sokolov. „Už několik měsíců jezdíme do Chebu pomáhat. Chebsko bouchlo takzvaně už před pár týdny. Je to velký problém. Náraz těch lidí je tam brutální. Můžu potvrdit dennodenní stres, návaly záchranek, zhruba 30 záchranek denně. Je to stav, který nelze dlouhodobě unést,“ popsal primář sokolovské interny Martin Straka.

Jen za prvních 27 dní v letošním roce, přivezla záchranná služba do Chebu téměř 900 pacientů. Většina musela zůstat v nemocnici. Přibývá zde i mladších ročníků, kteří mají těžký průběh nemoci. Aby nemocnice uvolnila lůžka pro nemocné, odváží pacienty do jiných nemocnic.

 V Chebské nemocnici je v současné době 62 hospitalizovaných covid pozitivních pacientů. Je to nejvíc od začátku letošního roku. Intezivní lůžka jsou plná, zbývá jen jedno poslední místo pro pacienta, který má lehčí průběh onemocnění.

Karlovarský kraj vyzval vládu k prohloubení spolupráce s Německem kvůli možnosti sdílení covidových lůžek v příhraničí na saské a bavorské straně. Ministr zdravotnictví Jan Blatný za hnutí ANO převozy pozitivních pacientů do Německa zamítl. Míst v ostatních nemocnicích v Česku je prý dostatek. Jenomže i v dalších zařízeních v kraji začínají lůžka docházet.

Více v reportáži:

autoři: Andrea Strohmaierová , nkr | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio