Aš chce přilákat mladé rodiny, připravuje pro ně nové byty

27. květen 2021 10:20

Aš na Chebsku pokračuje v bytové výstavbě, která má přilákat nové obyvatele, zejména mladé rodiny s dětmi. Za investovanou částku přes 90 milionů korun bude 12 bytů letos, v příštím roce dalších 27 bytů.

Jde o přestavbu původně nebytových prostor na byty. Radnice bude chtít v těchto rekonstrukcích pokračovat. Financovat je bude z rozpočtu města i z úvěru 150 milionů korun, který si město vzalo loni.

„V nejbližším období počítáme se zhruba 90 byty, náklady se vyšplhají ke 150 milionům korun. Máme na to vysoutěžen úvěr, takže si myslíme, že velkou část úvěru budeme splácet z nájmů. Byty by měly zůstat nájemní a měly by sloužit potřebám města,“ řekl starosta Aše Dalibor Blažek (Místní).

Radnice chce nabídkou nově opravených bytů přilákat mladé rodiny. Město podle starosty nutně potřebuje zejména učitele nebo příslušníky bezpečnostních složek. Chce jim nabídnout výhodné nájemné. V současné době se ve městě opravují nevyužívané objekty.

Jedním z nich je bývalá průmyslová škola Gustava Geipela, kde vznikne 12 sociálních bytů a zázemí pro městskou policii. Stavba má být hotova koncem srpna, město na ni dalo 44 milionů korun, z toho zhruba polovina tvořila dotace. V rozsáhlém objektu Aš plánuje vybudovat dalších 22 bytů nebo ordinace lékařů.

Další stavbou je rekonstrukce bývalé ubytovny v Nedbalově ulici. Podle projektu zde vznikne 27 bytů za necelých 50 milionů korun. Město plánuje financovat investici úmyslně bez dotací, které jsou podle starosty svázány podmínkami. Přidělit je chce hlavně mladým rodinám.

V majetku třináctitisícového města je v současné době necelých 250 bytových jednotek. Radnice chce v blízké době nabízet také parcely pro výstavbu rodinných domů.

autor: nkr | zdroj: ČTK
Spustit audio