Blatenský příkop je dokladem umění vodohospodářů z 16. století

20. červenec 2021
Krušnohorské ozvěny

Mezi dochované hornické památky patří Blatenský příkop. Najdete ho v oblasti Krušné hory/Erzgebirge, zapsané na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. To už stojí za to, podívat se na něj podrobněji.

Nejčastější cesta k němu vede od naučné stezky Božídarské rašeliniště několik set metrů ve směru od Božího Daru na Ryžovnu a Horní Blatnou. Podél příkopu vede stezka. „Je to fantastické vodní dílo, které bylo vybudováno v letech 1540 - 1544, aby přivádělo vodu od Božího Daru až k Horní Blatné na vzdálenosti přes 12 kilometrů, Vodu bylo potřeba pro provoz dolů, úpraven a dalších zařízení,“ popsal technickou památku ředitel obecně prospěšné společnosti Montanregion Krušné hory – Erzgebirge a průvodce naším seriálem - Michal Urban.

Už v 16. století si tehdejší stavitelé okolo Stephana Lenka dokázali poradit s tím, aby zajistili na dvanácti kilometrech mírné klesání, a to přibližně 1 metr na 100 metrů. „Vodní příkop byl místy až dva metry široký, přes metr hluboký, byl po celé délce toku obedněn prkny, na dno byla poskládána prkna dubová. Zároveň tady byla regulace, a když té vody bylo hodně, tak bylo možné otevřít stavidla a regulovat průtok. Součástí díla je i akvadukt, kdy je vodní tok veden korytem ve vzduchu. Příkop dokládá obrovský um tehdejších vodohospodářů,“ zdůraznil Urban.

O dílo se muselo starat několik dozorců, aby ho chránili třeba před nánosy sněhu a ničivými vichřicemi. Také proto jsou kolem vysázeny smrky a některé části dozorci v zimě zakrývali větvemi. A starat se o něj je potřeba dodnes, což dosvědčují právě prováděné opravné práce na jeho toku.

Spustit audio