Bezplatné testy na HIV budou v Karlových Varech a v Sokolově

19. listopad 2018 09:30

Poslední listopadový týden bude opět patřit testování na infekci virem HIV a žloutenky typů B a C. Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem se znovu zapojí do Evropského testovacího týdne. 

„Evropský testovací týden v našich poradnách probíhá od 26. do 30. listopadu 2018,“ uvádí Daniela Fránová, vedoucí poraden HIV/AIDS na Zdravotním ústavu. „Během týdne bude otevřeno všech dvacet našich HIV/AIDS poraden, které jsou rovnoměrně rozmístěny po 9 českých krajích. Testy jsou tak dostupné opravdu pro každého.“

HIV-1 na kultuře lymfocytů

„Samotné testování je jednoduchý a krátký proces, zájemce o test se v ordinaci zdrží asi patnáct minut.“ pokračuje Fránová a dodává, pro koho je testování určené: „Nechat se otestovat může každý, kdo byl v minulosti vystaven riziku infekce HIV zejména prostřednictvím nechráněného pohlavního styku nebo kontaktu s infikovanou krví při injekčním užívání drog.“

Testování je jedinou cestou, jak infekci HIV odhalit

Právě včasná diagnostika má zásadní význam pro účinnou léčbu. Ta může zajistit srovnatelnou kvalitu života HIV pozitivních osob jako u osob neinfikovaných, zároveň zabraňuje dalšímu šíření nemoci. To je v České republice na vzestupu. V letošním roce k datu 30. září 2018 přibylo 162 nově diagnostikovaných HIV pozitivních.

Testování, které je zdarma a může být anonymní bude možné absolvovat v Sokolově 26. a v Karlových Varech 28. listopadu 2018. Informační leták ke stažení zde.

autor: Naďa Krásná | zdroj: Město Sokolov
Spustit audio