Armáda na Karlovarsku vyzkoušela nové protiletadlové komplety

30. červen 2021 12:35

Vojáci české armády otestovali novou raketovou techniku a pro svůj výcvik si vybrali prostor Hradiště na Karlovarsku. Raketový systém po víc než čtyřiceti letech nahradil zastaralou sovětskou techniku STRELA-10.

Zvuky protiletadlových raket se ozývají z výcvikového prostoru Hradiště na Karlovarsku. V těchto dnech se tam čeští a slovenští vojáci účastní mezinárodní cvičení Tobruq Arrows 2021. Armáda tam taky odzkoušela nové raketové systémy švédské výroby. Jejich cílem byl bezpilotní letoun, který představoval potenciální nebezpečí.

Čeští a slovenští vojáci se v Hradišti účastní mezinárodního cvičení

„Komplet RB-70NG je schopen ničit i malé cíle typu dron, což jsme tady na střelnici ověřili. Sestřelili jsme tímto kompletem cíl o rozměrech 3x2,5 metru,“ uvedla kapitánka Jana Samcová z 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice.

Komplety švédské výroby nahradily po víc než čtyřiceti letech zastaralou sovětskou techniku STRELA-10. „Hlavní rozdíl je ve schopnosti automatického režimu. Systém sám sleduje cíle ve vzduchu, nabízí je operátorovi, operátor si cíl vybere a systém má schopnost navádět raketu na cíl,“ popsal podplukovník Petr Řezníček.

Armáda ČR obdrží celkem 16 nových kompletů. Dvanáct z nich dostala už letos, poslední čtyři získá začátkem července.

autoři: Dominik Hron , nkr
Spustit audio