Archeologové zkoumají opěrnou zeď a kostelní terasu v Bečově nad Teplou
Archeologové z karlovarského muzea se v těchto dnech intenzivně věnují průzkumu opěrné zdi a přilehlé terasy u barokního kostela v Bečově nad Teplou. Zaměřili se především na odhalení historie zdejšího hřbitova, který zde stál v polovině 18. století.
Zároveň se snaží vývoj terasy, na které kostel stojí. Podle vedoucího výzkumu Jiřího Klsáka by měly být výsledky zmapovány do začátku září. „Archeologický výzkum byl vyvolaný požadavkem zjistit, v jakém stavu se nachází ta zeď před případnou rekonstrukci. Zároveň ale potvrdil dvě úrovně pohřbívání. Tu úplně nejmladší, která fungovala až do 60. let 19. století, kde ty hroby byly orientovány na sever i jih a pod ní byla vrstva staršího pohřbívání, kdy už byly ty pohřby uložený tradičně, takže hleděli směrem na východ,“ uvedl archeolog Jan Tajer.
Výzkum je pro archeology klíčový nejen kvůli samotné opěrné zdi, ale také díky množství materiálu, který napomáhá s datováním a umožňuje sledovat vývoj terasy. „Zjistili jsme, že na tomto pahorku, kde dnes stojí kostel, se pravděpodobně nacházelo jedno z nejstarších osídlení v Bečově. Původní městečko Tržní ves se možná rozkládalo právě kolem tohoto pahorku,“ doplnil Klsák.
Letní archeologický výzkum se pomalu blíží ke konci. Tým archeologů má povinnost dokončit všechny práce a odevzdat výsledky do 1. září. Při výzkumu bylo nutné odhalit část opěrné kamenné zdi, která se ukázala být v mnohem lepším stavu, než se původně předpokládalo. Tento nález je zásadní pro plánovanou rekonstrukci a další péči o toto historicky významné místo.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Jak může být země roku 1956 tak přítulná k Putinovu Rusku?‘ ptá se americký velvyslanec v Maďarsku
-
Povodně v Česku už mají pátou oběť, řekl Rakušan. Stále se ale pohřešuje osm lidí
-
Sparta mohla dát soupeři pět gólů, chválí letenský velkoklub po výhře nad Salcburkem expert Horváth
-
Další exploze v Libanonu si vyžádaly 20 obětí a stovky zraněných. Prý vybouchly vysílačky Hizballáhu