Archeologové odkrývají pozůstatky největšího ženského koncentračního tábora v Česku

19. červenec 2024 10:25

Archeologové z plzeňské Západočeské univerzity (ZČU) zahájili rozsáhlý výzkum ve Svatavě, kde odhalují pozůstatky ženského koncentračního tábora z druhé světové války. Tento tábor, který na jaře 1945 držel až 750 vězeňkyň, byl největším svého druhu na tehdejším českém území.

Výzkum pod vedením Pavla Vařeky ze ZČU odhalil základy kuchyně, zbytky zbraní, lamp a oplocení. „Je to první výzkum ženského koncentračního tábora v okupované Evropě,“ uvedl Vařeka. Archeologové lokalizovali tábor pomocí snímku amerického průzkumného letounu z dubna 1945 a jeho plocha přesahuje 18 tisíc metrů čtverečních.

„Výzkum odhalil objekt táborové kuchyně, která se velice dobře zachovala jen pár centimetrů pod povrchem. V troskách tábora jsme našli součásti vybavení vězeňských baráků a zbytky plotu s ostnatými dráty, které byly pod vysokým napětím, včetně porcelánových izolátorů,“ řekl Vařeka.

Na výzkumu se podílí 15 studentů archeologie ze ZČU a britské univerzity v Cambridge. Podle starostky obce Evy Třískové (nez.) je tento projekt klíčovým krokem k připomenutí zapomenuté historie. „Pozemek jsme občas nechali posekat. Kousek odtud je zachovalý protiletecký kryt, který občané svými silami očistili a udržují přístupný,“ uvedla starostka.

V budoucnu by Svatava ráda zpřístupnila celý areál, aby si veřejnost mohla připomínat osudy vězeňkyň. „V sokolovském muzeu máme malou sbírku artefaktů, protože tábor byl v šedesátých letech spálen a srovnán se zemí,“ dodala.

Ženy pracovaly v krutých podmínkách

Svatavský ženský koncentrační tábor, pobočka kmenového tábora ve Flossenbürgu, věznil ženy z Československa i celé okupované Evropy. Od roku 1943 do 7. května 1945, kdy tábor osvobodila americká armáda, zde bylo vězněno až 750 žen. Ačkoliv nebyl tábor vyhlazovací, ženy pracovaly v krutých podmínkách, docházely do místní továrny na výrobu leteckých součástek a mnohé zde zemřely.

Ženský koncentrační tábor ve Svatavě na historické fotografii

Tábor střežilo dvanáct příslušníků SS a dvaadvacet dozorkyň se psy. Podle Paměti národa hrály v táboře významnou roli kriminální vězeňkyně, které nosily zelený trojúhelník na vězeňském mundúru a často byly vybírány jako táborové starší. Zvláště krutá byla německá kriminálnice Hanne Baumannová, známá jako „fúrie“.

Vězeňkyně pracovaly dvanáct hodin denně, o víkendech deset, a musely plnit přísné normy. Nesplnění úkolů vedlo k snížení přídělu jídla nebo těžší práci. Trpěly hladem a nedostatkem hygieny.

Na památku zesnulých žen zřídila obec památník, který připomíná stovky vězněných a usmrcených žen na asi desetině původní rozlohy tábora. Nynější výzkum je součástí česko-polského projektu krajinné archeologie, který má za cíl přinést světlo na temné kapitoly evropské historie.

Spustit audio