Andělská Hora na Karlovarsku plánuje další opravy zříceniny místního hradu

Andělská Hora
Andělská Hora

Zřícenina hradu na Andělské Hoře je už po staletí nepřehlédnutelnou dominantou při příjezdu do Karlových Varů. Památku z období gotiky malé město postupně opravuje už víc než šest let.

V předchozích letech se radnici podařilo vybudovat vyhlídku u západního paláce nebo opravit hlavní věž. Starostka města Andělská Hora Miloslava Křimská potvrdila, že v červnu chce radnice zahájit další, v pořadí už šestou, etapu oprav zříceniny hradu. V současnosti město hledá nejvhodnějšího dodavatele. Pokud práce zahájí během června, měly by podle plánu trvat až do konce listopadu letošního roku.

V této fázi oprav chce město zajistit obnovu koruny východního paláce, což je prostor, do kterého návštěvníci vejdou za takzvanou druhou bránou. Součástí této opravy je i zajištění a konzervace obvodových konstrukcí paláce. Stejně jako předchozí úpravy chce město tyto práce provést řemeslným způsobem - tedy především ručně s minimální mechanizací.

V předchozích letech město opravilo hlavní věž, takzvaný „don jon“, ve které jsou umístěné vysílače a poziční světla pro leteckou dopravu. Zároveň se podařilo dostavět a zpevnit zdi západního paláce. Kolem něj vede trasa pro návštěvníky zříceniny, je zde vybudované zábradlí a vyhlídka na Doupovské hory.

Podle odhadů by šestá etapa oprav měla stát zhruba 1 milion 135 tisíc korun bez DPH. Náklady na kompletní konzervaci památky město odhaduje na zhruba 12 milionů korun. Podle starostky jsou teď opravy přibližně v polovině plánovaného rozsahu. Na projekt město každý rok získává dotace z Ministerstva kultury a z Karlovarského kraje.