Alžbětiny Lázně v Karlových Varech mají nová okna. Na výměnu čekaly více než sto let

25. listopad 2022 08:55

V Alžbětiných lázních v Karlových Varech skončila výměna oken. Městské lázně na ně získaly dotaci. Investice by měla výrazně snížit náklady na vytápění.

Dalším krokem, které Alžbětiny lázně připravují, má být rekonstrukce střechy. I na ni lázně hledají externí zdroje financování. Přes 500 oken bylo na historické budově od doby jejího vzniku, tedy více než 100 let. Protože jde o památku, musela být většina oken nahrazena replikou, u některých trvali památkáři na repasi původních. Celkově přišla výměna oken na více než 30 milionů korun, osm milionů z toho pokryla státní dotace.

„Podle projektu by mělo dojít k úspoře asi 30 procent energií. A už nyní je to cítit, na chodbách je nyní citelně tepleji, než když tu byla původní okna,“ řekl Václav Benedikt, předseda představenstva Alžbětiných lázní. Na rekonstrukci střechy mají Alžbětiny lázně projekt i stavební povolení.

Alžbětiny Lázně

„Peníze ještě řešíme a hledáme možnost dotací. Spolupracujeme na tom i s Vysokou školou ekonomickou v Praze. Komplikací je právě to, že jde o památku a lázeňský provoz,“ dodal Benedikt. Projekt je ale řešen tak, že je možné rekonstrukci střechy dělat po etapách a rozložit tak náklady do delšího časového období.

Pro příští rok Alžbětiny lázně požádaly město Karlovy Vary o pět milionů korun, což by mohlo stačit na první část oprav. Ačkoli Alžbětiny lázně mají i do budoucna zůstat městskými lázněmi, město chce najít vhodné řešení, jak snížit provozní ztráty. Kvůli nim město dotuje samotný provoz lázní 20 miliony korun ročně.

Jak uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) město by nemělo problém částku každoročně dávat, pokud by šlo o peníze na investice, nikoli na provoz. Vedení magistrátu by chtělo mít do jara příštího roku představu o tom, jak současnou situaci řešit. Jednou z možností je najít silného partnera, který by byl schopen do lázní investovat a provozovat je.

autoři: Andrea Strohmaierová , nkr | zdroje: ČTK , Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio